O dobrego fachowca jest niezwykle trudno, szczególnie gdy w grę wchodzi wykańczanie mieszkania lub domu. Położenie płytek na ścianach i podłogach to wbrew pozorom sztuka. Nie każdy potrafi kafelkować, wymaga to cierpliwości i ogromnej precyzji, by efekt zadowolił najbardziej wymagających klientów. Czym więc zajmuje się glazurnik? Jakie są jego obowiązki?
- Glazurnik, czyli kto?
- Jaki jest zakres obowiązków glazurnika?
- Jak zostać glazurnikiem?
- Ile zarabia glazurnik?
Glazurnik, czyli kto?
Chociaż w języku polskim uważa się, że kafelkarz i terakociarz to synonimy glazurnika, niektórzy fachowcy przeczą takiemu ujednolicaniu. Przede wszystkim wpływ ma na to fakt, że wiele osób z przypadku zaczyna zajmować się tym fachem, bez większego przygotowania i stanowi to źródło ich utrzymania. O takich osobach można mówić, że są kafelkarzami lub płytkarzami. Glazurnikiem natomiast jest fachowiec, który nie tylko kładzie płytki, ale też dopasowuje ich kształt, kolor, rodzaj itp. do wizji właścicieli mieszkań. Nie jest to więc zwykłe kafelkowanie, ono pojawia się na ostatnim etapie. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet wśród ogłoszeń o pracę często pojęcie „glazurnika” stosowane jest zamiennie z „płytkarzem”, czy „kafelkarzem”.
Jaki jest zakres obowiązków glazurnika?
Obowiązki glazurnika są znacznie szersze, niż się wydaje. Prace powinny rozpocząć się pd przygotowania analizy dokumentacji budowlanej. Ponadto konieczne jest ocenienie powierzchni, na której będą miały zostać położone kafelki. Może się okazać, że niezbędne będzie przeprowadzenie jeszcze np. prac murarskich czy tynkarskich, żeby pozbyć się ewentualnych nierówności. Glazurnik musi też umieć wybrać odpowiednie materiały i narzędzia do wykonania prac. Konieczna jest znajomość różnych rodzajów płytek, by wiedzieć, jak je układać. Ponadto fachowiec powinien też wiedzieć, jak wykonywać elementy podłoża pod okładziny. Należy liczyć się z tym, że klienci mogą być dosyć wymagający co do prac, niektórzy będą chcieli mieć na ścianach mozaikę, a nie każdy glazurnik wie, jak ją prawidłowo wykonać. Do tego dochodzą jeszcze prace wykończeniowe, np. kładzenie fug. Glazurnik musi też wiedzieć, jak naprawiać ewentualne usterki związane z kładzeniem kafelek.
Jak zostać glazurnikiem?
Najlepiej uzyskać w tym kierunku fachowe wykształcenie. To wiąże się ukończeniem szkoły budowlanej lub zasadniczej zawodowej. Jeśli ktoś po latach decyduje się na taki krok i chce np. otworzyć własną firmę budowlaną, wówczas pozostaje udać się na kursy doszkalające w tym zakresie. Organizuje je np. Izba Rzemieślnicza. To wiąże się także z odbyciem praktyki zawodowej u mistrza glazurnictwa.
Ile zarabia glazurnik?
Dobrzy fachowcy są w każdym kraju wysoko opłacani. Zarobki mogą być jednak zróżnicowane pod względem doświadczenia, ale i miejsca pracy. W Polsce dobry glazurnik może zarabiać nawet powyżej 5 000 zł netto. W krajach europejskich tacy fachowcy zarabiają od 10 do 20 euro na godzinę. Warto jednak kształcić się w takim zawodzie, zdobywać fach i doświadczenie, ponieważ zawsze będzie zapotrzebowanie na tego typu usługi.
Nie wiem, ile zarabia glazurnik w Polsce, ale kumpel siedzi w Norwegii i na pewno z jednej pensji mógłby w Polsce kupić kilkuletniego citroena.
A mój syn się śmiał, jak kazałam mu iść za glazurnika, a nie na studia. Teraz ja się śmieje, bo ciężko mu na rynku pracy 😛
Tacy fachowcy od remontów to zawsze będą w Polsce dobrze zarabiać, wcale nie trzeba studiów by godnie zyć