Układanie płytek to niełatwe zadanie, wymagające precyzji, doświadczenia, a także posiadania niezbędnych narzędzi. Ponadto poprzeczka się podnosi, gdy mowa o flizowaniu. Co to jest i na czym polega? Sprawdź, jak powinno przebiegać profesjonalne, artystyczne glazurowanie.
Co to jest flizowanie?
Flizowanie, inaczej kafelkowanie lub glazurowanie, to specjalna technika układania płytek z kamienia, terakoty lub ceramiki. Co ciekawe, termin ten stosowany jest głównie w Małopolsce, a w szczególności w Krakowie.
Czym się różni flizowanie od „zwykłego” układania płytek? Precyzyjnym i świadomym rozmieszczeniem kafelek, mającym na celu stworzenie estetycznej, oryginalnej aranżacji. Niekoniecznie musi oznaczać to wymyślanie skomplikowanych i designerskich wzorów, mozaik, flizowanie można tak naprawdę przeprowadzić nawet w kuchni czy w łazience, przy pomocy prostych płytek. Chodzi o to, aby były one wykonane dokładnie, tworząc spójną całość.
Dlatego często zaleca się, aby kafelkowanie zlecić profesjonalnym firmom, które nie dość, że szybciej przeprowadzą prace, to jeszcze w pełni wykorzystają dostępny materiał, unikając niepotrzebnych docinek. Co ciekawe, flizowanie często określa się także jako artystyczne układanie płytek.
Jak układać płytki?
Flizowanie może dotyczyć zarówno podłogi, jak i ścian. Pierwszym etapem jest odpowiedni dobór płytek. Ważna jest nie tylko ich kolorystyka, ale także wymiary oraz dopasowanie do pomieszczenia. Im mniejsza przestrzeń, tym mniejsze powinny być kafelki. Ponadto należy pamiętać o tym, że potrzebnych ich będzie więcej, niż przy zwykłym układaniu, dlatego płytki warto kupić z zapasem. Dobrze, aby pochodziły z jednej serii produkcyjnej, wtedy unikniesz sytuacji, w której między płytkami będą różnice w odcieniu.
Jak wspominaliśmy, kafelki do flizowania należy dobrać także ze względu na rodzaj pomieszczenia. Co mamy na myśli? W przypadku kuchni czy łazienki, gdzie płytki narażone są na zmoczenie, panuje wilgoć, zaleca się stosowanie glazury szkliwionej. Nieszkliwione płytki sprawdzą się wtedy, gdy pełnią głównie funkcję dekoracyjną, np. w salonie. Natomiast na tarasie czy balkonie ważne jest, aby stosować kafelki mrozoodporne.
Podczas samych prac, istotne jest zachowanie symetrii. Tworząc oryginalne wzory, nierzadko potrzebny będzie też specjalistyczny sprzęt do wycinania, co jest kolejnym argumentem za tym, aby zlecić to profesjonalistom. Eksperci doradzają, aby glazurowanie zaczynać zawsze od góry, jeśli została ustalona wysokość płytek na ścianie lub od podłogi, gdy zasięg kafelek jest dowolny.
Dopełnieniem flizowania są listwy oraz spoiny, które powinny być wysokiej jakości. Na koniec warto wspomnieć, że ta metoda układania płytek umożliwia zastosowanie cienkiej, estetycznej warstwy fugi.
Przykłady flizowania
Kilkukrotnie podkreślaliśmy, że flizowanie to precyzyjne, ale też artystyczne układanie płytek. Dlatego mamy kilka przykładów, które to potwierdzają.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest układanie kafelek we wzór karo, który wygląda nowocześnie i elegancko jednocześnie. Oprócz tego możliwe jest tworzenie dekoracyjnych mozaik, również z kamienia lub drewna.
Chcesz urozmaicić nieco aranżację? Nie wszystkie płytki muszą być artystycznie ułożone, wystarczy wpleść między nie dekory czy szlaczki.
Co więcej, w ramach flizowania wykonuje się także ręczne szlifowanie krawędzi płytek, a także flizowanie parapetów.
Próbowaliśmy ze szwagrem tak płytki docinać. Masakra, trzeba było wołać kafelkarza, bo jednak spece mają lepsze sprzęty do takich rzeczy…
Kafelki z terakoty mają swój urok, ale nie wiem czy to rozwiązanie które sprawdziłoby się w łazience…