glazura czy terakota do lazienki

Co lepiej sprawdzi się w łazience — glazura czy terakota?

Szukasz odpowiedniego rodzaju płytek łazienkowych? Zastanawiasz się, jaki rodzaj kafelek do łazienki sprawdzi się najlepiej w tym pomieszczeniu? Wybór nie jest tak oczywisty, ponieważ należy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, gdzie zamierza się umieścić płytki — czy mają one zostać położone na ścianie, czy też na podłodze? Przedstawimy Ci, jakie cechy reprezentują glazura i terakota do łazienki, a podjęcie decyzji stanie się znacznie łatwiejsze.

Glazura do łazienki

Zastanawiasz się, czym różni się glazura od terakoty i czy zastosowanie glazury łazienkowej to dobry pomysł? Glazura odznacza się niską nasiąkliwością, więc może stanowić dobry wybór, jeśli chodzi o zastosowanie jej w łazience. Trzeba jednak pamiętać, że glazura jest bardziej krucha, a przez to znacznie mniej odporna na uszkodzenia niż terakota. Dlatego decydując się na wykorzystanie tego materiału w łazience, należy raczej wybrać płytki ścienne z glazury. Ten rodzaj płytek ceramicznych cechuje się niską wagą, więc idealnie sprawdzi się podczas wykańczania ścian. Glazura jest pokryta warstwą szkliwa, co ułatwia usuwanie z niej zabrudzeń. Wykazuje również wysoką odporność na działanie środków czyszczących.

Terakota do łazienki

Bardziej wytrzymałe od glazury są płytki z terakoty, dlatego można ich użyć do wyłożenia podłogi w łazience. Terakota łazienkowa, podobnie jak glazura, charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Stanowi to dosyć istotną kwestię dotyczącą materiału wykorzystywanego w łazience, która jest pomieszczeniem o wysokiej wilgotności.

Terakota na podłogę do łazienki jest chyba najbardziej popularnym wyborem, jednak można ją także umieścić na ścianie. Płytki z terakoty są dostępne w różnych wariantach wykończeniowych — błyszczącym, półmatowym lub matowym. Kafelki łazienkowe z terakoty o chropowatej powierzchni mogą być trudniejsze do utrzymania w czystości. Jednak płytki na podłogę powinny być antypoślizgowe, dlatego w tym przypadku nieoceniona okazuje się ich nierówna powierzchnia.

Jaki rodzaj płytek lepiej sprawdzi się w łazience?

Wybór płytek do łazienki jest tak naprawdę uzależniony tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Znacznie lżejsza glazura świetnie sprawdzi się jako płytki ścienne, ponieważ łatwiej będzie ją ułożyć. Glazura łazienkowa będzie odpowiednim wyborem, jeśli zależy Ci na błyszczącym wykończeniu wnętrza. Jednak pamiętaj, że glazurę możesz umieścić tylko na ścianach. Na podłodze lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie terakoty łazienkowej.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie terakoty na podłogę, która wyglądem przypomina inny materiał — np. beton lub drewno. W ten sposób osiągniesz niestandardowy efekt aranżacyjny i sprawisz, że łazienka nabierze wyjątkowego charakteru. Możesz również umieścić matowe płytki z terakoty na ścianach, by uzyskać niezwykle nowoczesne wnętrze. W ten sposób Twoja łazienka stanie się bardziej stonowanym i ciepłym pomieszczeniem.

Wybór rodzaju płytek łazienkowych zależy przede wszystkim od charakterystyki każdego z materiałów, ale także Twoich wyobrażeń dotyczących wykończenia pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *