układanie płytek

Co to jest flizowanie, co obejmuje flizowanie?

Na czym polega flizowanie? Jakie czynności mieszczą się w tym ogólnym terminie? Jakie są sposoby flizowania?

Czym jest flizowanie?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw warto wiedzieć, czym są flizy. A słowo to oznacza płytki do wykładania ścian i podłogi. Mogą być kamienne lub ceramiczne – glazurowane bądź nie – a także szklane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Flizowanie natomiast to termin, który oznacza po prostu układanie takich płytek. Jest to więc czynność, którą inaczej nazwalibyśmy kafelkowaniem albo glazurowaniem – w istocie, jest to właściwie to samo. Można powiedzieć, że „flizowanie” jest regionalnym określeniem kafelkowania i glazurowania, najczęściej używanym w Krakowie i ogólnie Małopolsce.

Trzeba tu od razu wyjaśnić pewne terminologiczne nieścisłości. Stosunkowo często zdarza się, że używa się terminu „flizowanie”, mówiąc o przycinaniu kafelek do kąta 45 stopni. Ale fachowo taki rodzaj prac to bizotowanie, natomiast flizowanie to układanie płytek w taki sposób, by uzyskać efekt, który zadowoli klienta. Jest to zatem termin szerszy, przycinanie kafelek (czyli bizotowanie, jak już powiedzieliśmy) może być jednym z jego elementów. No właśnie, jakie czynności składają się na flizowanie?

Flizowanie – jak przygotować się do flizowania płytek?

Na początek ważny jest wybór odpowiednich płytek. Trzeba wybrać określony ich typ, by jak najlepiej spisały się w warunkach, jakie panować będą w danym pomieszczeniu. Na przykład glazura nieszkliwiona może mieć duże walory dekoracyjne, ale źle znosi bezpośredni kontakt z wodą, dlatego to płytki szkliwione wybiera się do kuchni i łazienek, gdzie istnieje ryzyko zmoczenia ścian i podłóg.

Istotny jest nie tylko rodzaj płytek, ale także ich wielkość. Jest ona zależna od parametrów pomieszczenia. Do dużych pomieszczeń warto wybrać większe kafelki, ponieważ prace przebiegną szybciej, a ostateczny efekt wizualny będzie lepszy.

Jeśli płytki są już wybrane, następnym krokiem będą prace przygotowawcze. Ponieważ do flizowania nie tylko płytki muszą być odpowiednie, ale również powierzchnia, na którą będą one kładzione. Należy więc odpowiednio przygotować podłoże – wyrównać je, na przykład przez wykonanie wylewki samopoziomującej, i zagruntować. Dla kafelek, które będą położone w kabinie prysznicowej albo na zewnątrz budynku, gdzie będą narażone na działanie deszczu, trzeba też wykonać hydroizolację. Czasami płytki są wymieniane i wtedy oczywiście trzeba skuć stare kafelki, by móc położyć nowe.

Flizowanie – jak układać płytki?

Najczęściej stosowaną możliwością jest układ prosty, w którym fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny i przecinają się, tworząc krzyże. Popularnym wzorem jest też karo, w którym siatka fug jest ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian, najlepiej sprawdzający się w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach, a także w wąskich i długich korytarzach o nieregularnych kształtach.

W układzie na mijankę kolejne rzędy płytek są przesunięte względem poprzednich – do tego układu jednak potrzebne jest cięcie dużej liczby kafelek. Jest jeszcze układ mieszany, w którym łącząc duże płytki z małymi, uzyskuje się efekt przesunięcia w obu kierunkach.

2 myśli w temacie “Co to jest flizowanie, co obejmuje flizowanie?”

  1. Układałem już dużo płytek w swoim życiu, ale o czymś takim nie słyszałem, trzeba będzie wypróbować przy kolejnej fusze 😛

    1. Tak tak, zobaczysz, jak ci to szybko pójdzie. Ja tak pracuję już jakieś 5 lat i naprawdę nie wyobrażam sobie zmiany. Powodzenia na robotach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *