łazienka

Układanie płytek z krzyżykami — po jakim czasie można wyjąć krzyżyki z fug?

Pragniesz uzyskać efekt idealnie rozpieszczonych płytek podczas glazurowania? Jak układać kafelki z krzyżykami, aby zachować równe odległości pomiędzy nimi? Podpowiemy Ci, o czym należy pamiętać przy usuwaniu dystansów z fug, a dzięki temu osiągniesz estetyczne wykończenie.

Jak używać krzyżyków do płytek?

Krzyżyki to specjalne dystanse, które umieszcza się między płytkami w celu zachowania równych odstępów podczas ich układania. Stosuje się je na krawędziach kafelek, aby zapewnić jednakową szerokość szczelin. Wybierając ich rozmiar, warto kierować się przede wszystkim rozmiarem płytek oraz tym, jaki efekt fugowania chce się uzyskać. Przy kafelkach o większym formacie dla zachowania stabilności zaleca się korzystanie z szerszych krzyżyków. Warto pamiętać o równomiernym rozmieszczeniu dystansów, aby osiągnąć estetyczne i trwałe wykończenie. Kiedy klej się zwiąże, krzyżyki można delikatnie usunąć.

Po jakim czasie można wyjąć krzyżyki z płytek?

Zazwyczaj czas wiązania fug jest podany na opakowaniu produktu, co może być wskazówką, kiedy należy wyjąć krzyżyki z płytek. Niektórzy producenci podają, że dystanse można usunąć już po kilku godzinach od aplikacji kleju, natomiast inni zalecają odczekać całą dobę. Warto przed usunięciem krzyżyków, upewnić się, że klej jest wystarczająco suchy i utwardzony, aby zapobiec przemieszczeniu się płytek. W naszej ocenie dobrym rozwiązaniem jest ręczne wyjęcie krzyżyków dopiero następnego dnia po ułożeniu kafelek. Jednak warto dla pewności zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu kleju do płytek, ponieważ niektóre formuły mogą potrzebować dłuższego czasu wiązania.

Co zamiast krzyżyków do płytek?

Warto wspomnieć, że krzyżyki nie są jedyną opcją, która pozwala równo położyć płytki. Alternatywą dla tradycyjnych dystansów są systemy poziomujące składające się z klipsów i klinów. Nie tylko umożliwiają one utrzymanie identycznych odstępów między kafelkami, ale także eliminują problem powstawania nierówności. Poleca się wykorzystanie takich systemów szczególnie przy kładzeniu płytek o dużym formacie, gdy należy zwrócić uwagę na precyzję układania. Zwykle ich koszt jest nieco wyższy niż standardowych krzyżyków, jednak uzyskany efekt końcowy często jest bardziej estetyczny. Innym rozwiązaniem jest użycie gumowych dystansów, które mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Skoro wiadomo, jak wygląda układanie płytek przy zastosowaniu krzyżyków i specjalnych systemów, warto również wspomnieć o metodzie na sucho polegającej na rozmieszczeniu kafelek bez kleju. Pozwala ona określić idealne ich położenie, minimalizując ryzyko błędów.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj dystansów wybierzesz, musisz pamiętać, że przy układaniu płytek bardzo ważne są precyzja i cierpliwość. Z tego względu nie powinieneś naszym zdaniem spieszyć się z wyciągnięciem krzyżyków podczas kafelkowania łazienki czy też kuchni. A według Ciebie jaki rodzaj dystansów pozwala uzyskać najlepsze efekty glazurowania? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *