Płytki ceramiczne

Cennik u glazurnika, czyli ile musimy i za co zapłacić, gdy potrzebujemy glazurnika?

Glazurnicy to fachowcy, którzy są niezbędni podczas wykańczania wnętrz czy przeprowadzania remontów. Ich zakres obowiązków nie ogranicza się jedynie do kładzenia płytek, czynności jest znacznie więcej. Cennik usług glazurnika uzależniony jest nie tylko od rodzaju pracy, ale i od stopnia zaawansowania robót, metrażu, ale też lokalizacji. Na jakie koszty trzeba być przygotowanym, korzystając z pomocy tego fachowca?

Ile kosztuje układanie płytek?

Kafelkowanie to najczęściej wykonywana przez glazurników czynność. Trudno jednak powiedzieć, ile kosztuje układanie płytek, ponieważ zależy to od ich wielkości, rodzaju, sposobu kładzenia itp. Ceny różnią się również pod względem lokalizacji. Najwięcej zapłacić należy w większych miastach, tj. Warszawa, Kraków czy Wrocław. Na ułożenie glazury trzeba wydać od 40 do 85 zł za metr kwadratowy. Tyle samo wynosi cennik dla terakoty. Droższe natomiast jest układanie mozaiki. Zakres cen za tę usługę to 75 – 150 zł za metr kwadratowy. Osobny koszt to układanie dekorów. Decydując się na takie ozdoby w łazience czy kuchni, należy liczyć się z dodatkowymi opłatami, te zależą od rodzaju zdobień i ich ilości.

Ile kosztuje opłytkowanie wanny, brodzika…?

Nie tylko ściany są kafelkowane. Glazurnicy zajmują się także opłytkowaniem brodzików, wanien, schodów, czy zabudowy rur. Takie czynności mogą być bardziej skomplikowane w niektórych przypadkach, bywa, że trzeba dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, przyciąć kafelki do odpowiedniego kształtu, by można było je przykleić. W większości przypadków koszt takiego opłytkowania liczony jest od sztuki, a nie za metr kwadratowy. Kafelkowanie wanny kosztuje od 100 do 500 zł, brodzika od 50 do 350 zł. Jeżeli chodzi o opłytkowanie zabudowy rur, tu cennik wynosi ok. 60 zł za metr kwadratowy. Droższe jest kafelkowanie schodów. W ich przypadku należy liczyć się z wydatkiem 60 – 100 zł za metr kwadratowy.

Przygotowanie podłoża pod płytki – ile kosztuje?

W cenniku glazurnika znajdują się również prace przygotowawcze. Ściany i podłogi muszą zostać dostosowane do prawidłowego kafelkowania. W wielu przypadkach jest to skuwanie starych płytek, wyrównanie podłoża, gruntowanie nawierzchni, wypoziomowanie podłogi itp.

Średni koszt skuwania płytek wynosi od 35 do 52 zł za metr kwadratowy. Rozbieżności są tu uwarunkowane lokalizacją. Najtaniej jest w województwie opolskim, najdrożej w mazowieckim. Jeżeli chodzi o wylewkę samopoziomującą, tu koszt waha się między 23 a 32 zł za metr kwadratowy. Najwięcej trzeba zapłacić u glazurników z Mazowsza i Śląska, najmniej u fachowców z Pomorza. Niewielkie różnice w kosztach są widoczne na przykładzie gruntowania podłoża pod płytki. Średnio za takie przygotowanie należy zapłacić 5 – 8 zł za metr kwadratowy.

Cennik glazurnika – od czego zależy koszt usług?

Cennik glazurnika uzależniony jest nie tylko od wspomnianych już rodzajów usług, stopnia trudności czy lokalizacji. W grę wchodzi również doświadczenie takiego fachowca. Do dobrych glazurników, którzy od lat zajmują się kafelkowaniem i nie tylko, kolejki są bardzo długie. Czasem trzeba czekać kilka miesięcy, żeby specjalista zawitał do naszego mieszkania. Doświadczenie daje jednak gwarancję wykonania usług na najwyższym poziomie, bez późniejszych problemów z odpadaniem płytek czy kruszeniem się fug.

3 myśli w temacie “Cennik u glazurnika, czyli ile musimy i za co zapłacić, gdy potrzebujemy glazurnika?”

  1. No, trochę drogo…ale jak nie będzie spartaczone to warto tyle dać! Ja sama chyba bym sobie dobrze płytek nie położyła…

  2. Ja tam bym położyła, ale pewnie krzywo:D. No niestety, ceny wszystkich usług remontowych i tym podobnych są po prostu gargantuiczne.

    1. … Punkt widzenia zależy od pkt. siedzenia 🙂 Wyjaśnię na przykładzie… Płytki z twardej ceramiki, wymiar nominalny 20×20 cm, rozbieżność w długości boków płytek …+/- 3 mm . To nie pomyłka – tak 3 mm. Fuga uzgodnione z inwestorem przez wzgląd na ww. rozbieżności 3 mm.
      … Przy takim wymiarze plytek i nierównościach w ciągu dnia pracy ułożenie 1 m. Kw tych plytek w estetyczny sposób, gwarantujący finalnie zadowolenie klienta graniczy z cudem. Oprócz wymienionych nierówności płytek mają drobne odstępstwa od kąta prostego….. .
      Aby je zafundować trzeba wcześniej poświęcić naprawdę dużo czasu, uwagi i staranności aby coś dobrego z tego było. Można przyjąć źe od początku do końca procesu układania płytek – na kazdy metr kwadratowy ww. płytek trzeba poświęcić spokojnie z 8 godzin czasu. Tym samym z pkt. widzenia wykonującego to karkołomne zadanie, praktycznie nie ma szans uzyskania wynagrodzenia jakie ta praca jest warta. Nie znajdzie Pani w źadnym cenniku takiego zakresu usług 🙂 Nie raz juź zdaźyło mi się borykać z płytkami których boki nie były równe, miało to miejsce przy większych formatach płytek gdzie przynajmniej widoczny był postęp robót ze względu na większe wymiary ale tutaj …. 🙁 ? Teraz boryka się z płytkami … 15×15 cm w łazience (44 sztuki na metr kwadratowy) – te przynajmniej w porównaniu z tamtym są równe 🙂 Jestem ciekaw jaką wartość dla Pani mógłaby mieć taka praca glazurnika ?:) Dodam, źe same płytki są naprawdę ciekawe i ładne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *